Kurs kategoria B
Kurs na prawo jazdy kat. B przeznaczony jest dla osób chcących zdobyć uprawnienia do kierowania autem. Posiadanie uprawnień kat. B znacznie zwiększy Twoje możliwości na rynku pracy! Naszym zadaniem jest przygotować Cię do samodzielnej i bezpiecznej jazdy w ruchu drogowym oraz do zdania egzaminu państwowego w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD).
Kurs na prawo jazdy kategorii B kończy się egzaminem państwowym. Zdanie egzaminu państwowego w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD) jest podstawą do wydania uprawnień do kierowania pojazdami. Prawo jazdy kat. B upoważnia do prowadzenia pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, z wyłączeniem autobusów oraz motocykli.
Posiadając uprawnienia kat. B możesz prowadzić także:
- samochód osobowy z przyczepką lekką (której masa całkowita nie przekracza 750 kg),
- motocykl o pojemności silnika nie przekraczającej 125cm³ oraz mocy nie przekraczającej 11 kw. Pod warunkiem, że posiadasz prawo jazdy kat. B przez minimum 3 lata,
- motorower, czyli pojazdem o pojemności silnika nieprzekraczającej 50 cm³, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h,
- czterokołowiec lekkii, czyli np. quadem o maksymalnej prędkości 45 km/h i masie nieprzekraczającej 350 kg,
- czterokołowiec - tj. pojazdem samochodowym przeznaczonym do przewozu osób i ładunków o dopuszczalnej masie całkowitej do 400 kg (służącym do przewozu osób) i do 550 kg (służącym do przewozu rzeczy),
- ciągnik rolniczy.
Warunkiem rozpoczęcia kursu prawa jazdy kat. B jest:
- ukończone minimum 17 lat i 9 miesięcy,
- jeśli jesteś osobą niepełnoletnią - powinieneś posiadać pisemną zgodę rodzica lub opiekuna prawnego,
- niezbędne jest orzeczenie lekarskie o braku przeciwskazań do kierowania pojazdem,
- przed przystąpieniem do kursu prawa jazdy kat. B należy uzyskać profil Kandydata na Kierowcę (PKK),
- należy odbyć kurs i zdać egzamin państwowy w WORD.
Numer PKK – jak uzyskać?
Profil Kandydata na Kierowcę generowany jest przez Starostwo Powiatowe (odpowiednie dla miejsca zamieszkania przyszłego kierowcy). Z zaświadczeniem lekarskim należy udać się do Wydziału Komunikacji oraz złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy. Do wypełnionego wniosku dołączyć należy fotografię odpowiednią do prawa jazdy. Więcej informacji na ten temat, znaleźć można tu: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-prawo-jazdy. Dopiero z numerem PKK możesz zapisać się na kurs nauki jazdy kat. B.
Badania
Badanie lekarskie o braku przeciwskazań do prowadzenia pojazdów przeprowadzane są w OSK CLASSIC. Współpracujemy wyłącznie z wykwalifikowanymi specjalistami w tej dziedzinie, posiadającymi uprawnienia zgodne z ustawą osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami.
Czas trwania kursu:
Kurs prawa jazdy kat. B obejmuje 30 godzin zajęć teoretycznych i 30 godzin zajęć praktycznych. Wydajemy materiały dydaktyczne w postaci podręcznika i dostępu do testów online. Harmonogram zajęć dostosowujemy do potrzeb, preferencji i możliwości kursanta. Dlatego, to w dużej mierze od Ciebie zależy, jak długo potrwa szkolenie.
Jeśli wolisz, bądź nie masz możliwości odbycia kursu teoretycznego stacjonarnie, nic straconego. Możesz zrobić to nie wychodząc z domu ON-LINE.
Jeżeli czujesz się na siłach - możesz przystąpić do egzaminu państwowego teoretycznego bez szkolenia teoretycznego w Ośrodku Szkolenia Kierowców. Po zdanym egzaminie teoretycznym w WORD przystępujesz tylko do szkolenia praktycznego w OSK CLASSIC.
Zajęcia praktyczne przeprowadzamy pojazdach identycznych jak na egzaminie państwowym WORD.
Kurs Prawa Jazdy kat. B - pojazdy szkoleniowe:
HYUNDAI I20 - pojazdy egzaminacyjne WORD Warszawa
KIA RIO - pojazdy egzaminacyjne WORD Łomża
FIAT PANDA - pojazdy egzaminacyjne WORD Ostrołęka
Procedury egzaminacyjne
Egzamin teoretyczny przeprowadzany jest w formie elektronicznej na komputerowym urządzeniu egzaminacyjnym, a co więcej nie ma możliwości powrotu do pytania, na które nie udzielono wcześniej odpowiedzi. Wyświetlane pytania przedstawiają sytuacje, z jakimi kierowcy mogą spotkać się w rzeczywistym ruchu drogowym.
Osoba egzaminowana powinna mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport do wglądu dla egzaminatora. Egzamin zawiera 20 pytań z części podstawowej i 12 pytań z części specjalistycznej – wszystkie pytania są jednokrotnego wyboru. Należy uzyskać z niego 68 pkt z możliwych 74 aby zakończyć egzamin z wynikiem pozytywnym.
Egzamin praktyczny przeprowadzany jest w wybranym Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Osoba egzaminowana powinna zabrać ze sobą dowód osobisty lub paszport do weryfikacji tożsamości przez egzaminatora oraz wszelkie inne wymagane elementy tj. okulary, soczewki czy też aparaty słuchowe – jeżeli są one wskazane w orzeczeniu lekarskim.
Rozpoczynamy od sprawdzenia stanu technicznego dwóch losowo wybranych podstawowych elementów pojazdu odpowiedzialnych bezpośrednio za bezpieczeństwo jazdy, w których może wystąpić działanie sygnału dźwiękowego, dodatkowo poziom:
- oleju w silniku,
- płynu chłodzącego,
- płynu hamulcowego,
oraz działanie świateł:
- pozycyjnych/postojowych,
- mijania,
- drogowych,
- hamowania „STOP”,
- cofania,
- przeciwmgłowych,
- kierunkowskazów,
- awaryjnych.
Po wykonaniu powyższych czynności wykonujemy poniższe obowiązkowe manewry na placu manewrowym WORD:
1. Jazda po łuku - Jazda samochodem pasem ruchu do przodu i do tyłu,
2. Górka - ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu.
Po wykonaniu wyżej wymienionych zadań egzaminacyjnych rozpoczynamy część egzaminu praktycznego w ruchu drogowym. Będą tu sprawdzane sposób oraz zachowanie się osoby egzaminowanej na drodze, skuteczność reagowania na sytuacje drogowe oraz umiejętności oceny potencjalnych lub rzeczywistych zagrożeń. Dodatkowymi zadaniami egzaminacyjnymi są hamowanie we wskazanym miejscu, parkowania skośne, równoległe czy też prostopadłe.
Jeżeli osoba egzaminowana wykonuje wszystkie polecenia egzaminatora w sposób prawidłowy – kończymy egzamin państwowy prawa jazdy kat. B z wynikiem pozytywnym.
Galeria
Kiedy i gdzie?
Radzymin
ul. Kilińskiego 9A
21.11.2024r.
26.11.2024r.