Kurs skrapiarki do nawierzchni bitumicznych
Ciągle rozwijająca się sieć dróg w Polsce generuje wiele miejsc pracy dla branży budowlanej. Operatorzy wielu maszyn znajdą zatrudnienie także przy naprawie ulic, a nawet stawianiu fundamentów. Przykładem takiej maszyny jest skrapiarka do nawierzchni bitumicznych. Doskonałe szkolenie dla każdego, kto szuka stabilnej, dobrze płatnej pracy. Czym są skrapiarki i jak wygląda kurs w OSK Classic? Sprawdź i zapisz się na najbliższy termin!
Czym są i jak działają skrapiarki do nawierzchni bitumicznych?
W budowie dróg w Polsce najczęściej sięga się do nawierzchni bitumicznych. Sprawdzają się one w różnych warunkach klimatycznych, od mroźnych zim, po gorące lata. Z drugiej strony procedury kładzenia asfaltu wymaga zachowania odpowiedniej temperatury i warunków. Pomocne w tym są właśnie skrapiarki do nawierzchni bitumicznych. Mają one do wykonania trzy zadania na placu budowy. Po pierwsze ułatwiają transport nawierzchni bitumicznych. Po drugie podgrzewają ten materiał tuż przed jego aplikacją. W końcu trzecim zadaniem jest odpowiednie skrapianie powierzchni drogi lepiszczem bitumicznym. Jest to niezastąpiony sprzęt na każdym placu budowy.
Skrapiarki nie tylko do budowy dróg?
Budowa dróg to tylko jedno z zastosowań tych maszyn. Sprawdzają się równie dobrze przy naprawie uszkodzonych dróg i ulic. Pozwalają na sprawne wypełnienie dziur nowym lepiszczem bitumicznym. Czasem wykorzystywane są również przy izolowaniu fundamentów pod różnego typu budynki. Dla przyszłych kursantów oznacza to jeszcze większe możliwości zatrudnienia z posiadanymi uprawnieniami. Jak zatem zdobyć certyfikat, który otwiera tak wiele zawodowych drzwi?
Jak przebiega szkolenie na operatora skrapiarek do nawierzchni bitumicznych?
Organizacja kursu obejmuje wykłady wraz z zajęciami na skrapiarkach do nawierzchni bitumicznych. Dzięki temu uczestnicy szkolenia będą odpowiednio przygotowani do wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Cały kurs kończy się egzaminem, na którego podstawie wydawany jest certyfikat potwierdzający nabycie nowych kompetencji.
Zajęcia teoretyczne
Pierwsza część szkolenia obejmuje wykłady teoretyczne z szerokiego zakresu tematycznego, związanego z obsługą skrapiarek:
-
Użytkowanie i eksploatacja maszyny, w tym także sprawdzanie stanu technicznego skrapiarki przed przystąpieniem do pracy.
-
Czytanie dokumentacji technicznej w zakresie potrzebnym do obsługi urządzeń.
-
Podstawy hydrauliki, elektrotechniki oraz budowy i działania silników spalinowych.
-
Budowa różnych typów skrapiarek oraz działanie ich wszystkich podzespołów.
-
Technologia robót przy naprawie i budowie nawierzchni dróg asfaltowych.
-
Zasady BHP (Bezpieczeństwa i Higieny Pracy).
-
Współpraca z ekipą budowlaną oraz organizacja robót związanych z kładzeniem nawierzchni bitumicznych.
Zdobyta wiedza jest przydatna przy organizacji robót czy wykonywaniu przeglądów w czasie pracy. Po otrzymaniu specjalnych segregatorów, uczestnicy mogą zapoznać się z materiałami szkoleniowymi, notować na nich, a także zadawać pytania uzupełniające. Doświadczeni wykładowcy chętnie udzielą wyjaśnień w tematach związanych z tematem szkolenia. Czas trwania tej części kursu wynosi zazwyczaj około 70 godzin, choć dokładna długość wykładów zależna jest między innymi od przyjętego sposobu prowadzenia szkolenia (na terenie ośrodka OSK Classic czy na terenie firmy zamawiającej kurs).
Zajęcia praktyczne
Uzupełnieniem zdobytej wiedzy teoretycznej są zajęcia praktyczne, które prowadzą instruktorzy akredytowani przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W niewielkich, kilkunastoosobowych grupach każdy ma możliwość sprawdzić się przy obsłudze skrapiarki. 18 godzin praktyk pozwala zapoznać się z budową i działaniem wszystkich urządzeń. Jest to ważne nie tylko w kontekście przyszłej pracy, ale także egzaminu na koniec szkolenia.
Egzamin końcowy
Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 stycznia 2012 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych kurs na operatora skrapiarki do nawierzchni bitumicznej kończy się przystąpieniem do egzaminu państwowego. Wliczony jest w koszty kursu, więc uczestnicy nie muszą ponosić dodatkowych opłat z tym związanych.
Na początku należy zdać egzamin praktyczny, odbywający się na terenie ośrodka OSK Classic na posiadanych przez nas urządzeniach. Następnie zdać należy jeszcze egzamin teoretyczny, obejmujący najważniejsze zagadnienia omawiane w czasie wykładów.
Uzyskanie pozytywnych ocen z obu części egzaminu skutkuje nadaniem uprawnień do obsługi skrapiarek. Potwierdzeniem tego faktu jest certyfikat, jaki otrzyma każdy uczestnik naszego kursu. Pozwala on na podjęcie się pracy na omawianym stanowisku zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Kto może przystąpić do kursu?
Dla kogo przeznaczone są nasze kursy na operatorów skrapiarek? Przystąpić może do nich praktycznie każda osoba dorosła. Wystarczy spełnić trzy proste wymagania:
-
Skończyć 18 lat.
-
Posiadać wykształcenie podstawowe lub wyższe.
-
Uzyskać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań na pracy na danym stanowisku.
Na szkolenie zapisać się można prywatnie, w celu uzyskania nowych kwalifikacji i zwiększenia swoich szans na stabilne zatrudnienie w firmie budowlanej. Przyjmujemy również zorganizowane grupy kursantów. Polecamy szczególnie kursy przypominające dla pracowników posiadających już uprawnienia - regularne doszkalanie zapewnia bezpieczniejszą i efektywniejszą pracę ekipy budowlanej.
Dlaczego warto wybrać kurs w OSK Classic?
Zastanawiasz się nad wyborem kursu na operatora skrapiarki? Wybierz OSK Classic. Dlaczego? Nasze zajęcia prowadzą doświadczeni wykładowcy, posiadający ogromną wiedzę w temacie. Jest to doskonała okazja dla stałych pracowników do uzupełnienia posiadanych informacji - nawet operator z wieloletnim doświadczeniem wyniesie coś nowego z naszych wykładów. Wiele pozytywnych opinii naszych kursantów zwracało uwagę, że cena kursu jest bardzo atrakcyjna. Poza tym możemy pochwalić się elastyczną ofertą, dopasowaną do każdego. Prowadzimy zajęcia w trybie całodziennym, wieczorowym oraz weekendowym. Aby dorównać do potrzeb uczestników, organizujemy szkolenia nie tylko w naszym ośrodku, ale w dowolnym miejscu (dla zorganizowanych grup). Może to być na przykład siedziba Twojej firmy.
Jeśli więc chcesz się sprawdzić przy budowie i naprawie nawierzchni dróg, zapisz się na kurs już teraz. Sprawdź też inne szkolenia dostępne w naszej ofercie. Każda inwestycja w swoje kompetencje jest warta swojej ceny!
Kiedy i gdzie?
Radzymin
ul. Kilińskiego 9A
30.11.2024r. godz. 8:00
Egzamin 18.12.2024r.