Kurs kategoria C+E
Uprawnienia kat. C+E niezbędne są do kierowania zespołem pojazdów, składającym się z pojazdu osobowego, którego masa całkowita przekracza 3,5 tony z przyczepą. Posiadanie prawa jazdy kat. C+E znacznie podnosi Twoje kwalifikacje zawodowe! Kurs prawa jazdy kat. C+E kierowany jest do osób posiadających uprawnienia kat. B i C oraz obejmuje jedynie część praktyczną. W trakcie szkolenia skupiamy się jedynie na praktycznych aspektach kierowania zespołem pojazdów. Szkolenie na kierowcę zawodowego kat. C+E kończy się egzaminem państwowym, przeprowadzanym w WORD, do którego przygotują Cię nasi wykwalifikowani instruktorzy.
Posiadając uprawnienia kat. C+E możesz prowadzić także:
- pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3500 kg., z wyjątkiem autobusu,
- zespołem pojazdów składających się z wyżej opisanego pojazdu z przyczepą lekką,
- motorowerem – pojazd jednośladowy lub dwuśladowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.,
- czterokołowcem lekkim – czterokołowiec, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.
- ciągnikiem rolniczym i pojazdem wolnobieżnym.
Warunkiem rozpoczęcia kursu prawa jazdy kat. C jest:
- minimalny wiek – 20 lat i 9 miesięcy, bądź 18 lat z kwalifikacją wstępną,
- posiadanie prawa jazdy kat. B i C ,
- niezbędne jest orzeczenie lekarskie o braku przeciwskazań do kierowania pojazdem,
- niezbędne jest orzeczenie psychologiczne o braku przeciwskazań do prowadzenia pojazdów,
- przed przystąpieniem do kursu prawa jazdy kat. C+E należy uzyskać profil Kandydata na Kierowcę (PKK),
- należy odbyć kurs i zdać egzamin państwowy w WORD.
Profil PKK – jak uzyskać?
Profil Kandydata na Kierowcę (PKK) generowany jest przez Starostwo Powiatowe (odpowiednie dla miejsca zamieszkania przyszłego kierowcy). Z zaświadczeniem lekarskim należy udać się do Wydziału Komunikacji oraz złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy. Do wypełnionego wniosku dołączyć należy fotografię odpowiednią do prawa jazdy. Więcej informacji na ten temat, znaleźć można tu: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-prawo-jazdy. Dopiero z numerem PKK możesz zapisać się na kurs nauki jazdy kat. C+E.
Badania
Badanie lekarskie oraz psychologiczne o braku przeciwskazań do prowadzenia pojazdów przeprowadzane są w OSK CLASSIC. Współpracujemy wyłącznie z wykwalifikowanymi specjalistami w tej dziedzinie, posiadającymi uprawnienia zgodne z ustawą osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami.
Czas trwania kursu:
Kurs prawa jazdy kat. C+E obejmuje 25 godzin zajęć praktycznych. Harmonogram zajęć dostosowujemy do potrzeb, preferencji i możliwości kursanta. Dlatego, to w dużej mierze od Ciebie zależy, jak długo potrwa szkolenie.
Zajęcia praktyczne przeprowadzamy pojazdach identycznych jak na egzaminie państwowym WORD.
Kurs Prawa Jazdy kat. C+E - pojazdy szkoleniowe:
DAF LF 220 FA z 6-biegową skrzynią wraz z przyczepą KONAR JG2 - pojazdy egzaminacyjne WORD Warszawa
MAN TGL 12.250 z 8-biegową skrzynią wraz z przyczepą KONAR JG2 - pojazdy egzaminacyjne WORD Łomża
Procedury egzaminacyjne
Egzamin praktyczny przeprowadzany jest w wybranym Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Osoba egzaminowana powinna zabrać ze sobą dowód osobisty lub paszport do weryfikacji tożsamości przez egzaminatora oraz wszelkie inne wymagane elementy tj. okulary, soczewki czy też aparaty słuchowe – jeżeli są one wskazane w orzeczeniu lekarskim.
Rozpoczynamy od sprawdzenia stanu technicznego dwóch losowo wybranych podstawowych elementów pojazdu odpowiedzialnych bezpośrednio za bezpieczeństwo jazdy, w których może wystąpić działanie sygnału dźwiękowego, dodatkowo poziom:
- oleju w silniku,
- płynu chłodzącego,
- płynu hamulcowego,
oraz działanie świateł:
- pozycyjnych/postojowych,
- mijania,
- drogowych,
- hamowania „STOP”,
- cofania,
- przeciwmgłowych,
- kierunkowskazów,
- awaryjnych.
Po wykonaniu powyższych czynności wykonujemy poniższe obowiązkowe manewry na placu manewrowym WORD:
1. Sprzęganie pojazdu silnikowego z przyczepą - sprawdzenie mechanizmu sprzęgającego, przewodów hamulcowych i elektrycznych, właściwe połączenie pojazdu samochodowego z przyczepą po czym następuje sprawdzenie działania świateł przyczepy.
2. Jazda po łuku - Jazda zespołem pojazdów pasem ruchu do przodu i do tyłu,
oraz dodatkowo 2 z 4 poniższych zadań egzaminacyjnych:
3. Parkowanie skośne (wjazd przodem, wyjazd tyłem)
4. Parkowanie prostopadłe (wjazd tyłem, wyjazd przodem),
5. Parkowanie prostopadłe (wjazd przodem, wyjazd tyłem)
6. Górka - ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu.
Po wykonaniu wyżej wymienionych zadań egzaminacyjnych rozpoczynamy część egzaminu praktycznego w ruchu drogowym. Będą tu sprawdzane sposób oraz zachowanie się osoby egzaminowanej na drodze, skuteczność reagowania na sytuacje drogowe oraz umiejętności oceny potencjalnych lub rzeczywistych zagrożeń.
Jeżeli osoba egzaminowana wykonuje wszystkie polecenia egzaminatora w sposób prawidłowy –kończymy egzamin państwowy prawa jazdy kat. C+E z wynikiem pozytywnym.
Przepisy dopuszczają przeprowadzanie egzaminu praktycznego pojazdem Ośrodka Szkolenia Kierowców - jednak nie jest to często stosowana praktyka.
TYLKO DLA NASZYCH KURSANTÓW jest możliwość zdawać egzaminy państwowe w WORD Warszawa na samochodach ciężarowych OSK CLASSIC wykorzystywanych w trakcie kursu. Nasze pojazdy są wyposażone w kamery cofania, które można wykorzystać w trakcie egazinów.
Egzaminowani wykonują manewry na placu manewrowym oraz jeżdżą w ruchu drogowym pojazdami, które zapoznali i do których się przyzwyczaili w trakcie odbywania kursu przygotowującego do uzyskania uprawnień na prawo jazdy kat. C+E. Powoduje to nie tylko poczucie pewności jazdy na egzaminach praktycznych w WORD, ale również znajomość pojazdu egzaminacyjnego, a co za tym idzie zdecydowanie większą szansę na zdanie egzaminu za 1 razem.
Uczysz się i zdajesz tym samym zespołem pojazdów.
Galeria
Kiedy i gdzie?
Radzymin
ul. Kilińskiego 9A
21.11.2024r.
26.11.2024r.